poprzednim miesiącu wrzesień 2022 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 35 1 2 3 4
week 36 5 6 7 8 9 10 11
week 37 12 13 14 15 16 17 18
week 38 19 20 21 22 23 24 25
week 39 26 27 28 29 30
domofony


Historia

Ziemie stanowiące obecnie terytorium gminy Radzanowo, z uwagi na swoje położenie, były od zarania dziejów atrakcyjne osadniczo. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne i grodzisko w Dźwierznie.

Bliskość Płocka, na przełomie XI i XII w. ośrodka dyspozycyjnego państwa polskiego, sprzyjała powstawaniu osad i wiosek. Najstarsze z nich Męczenino Wielkie i Męczenino Małe wzmiankowane są już w XII stuleciu jako własność kanoników regularnych z Czerwińska. Średniowieczny rodowód posiadają również: Ciółkowo, Dźwierzno, Radzanowo, Rogozino, Ślepkowo Królewskie i Ślepkowo Szlacheckie, Wodzymin oraz Woźniki.
Żadnej z tych miejscowości nie udało się w przeszłości uzyskać przywileju miejskiego, chociaż erygowano tutaj kilka parafii. Bogatą przeszłość tej ziemi dokumentują zabytki architektury, zwłaszcza kościoły w Woźnikach i Radzanowie.

Ponieważ ziemie te nie leżały na uczęszczanych w przeszłości szlakach handlowych i komunikacyjnych, z jednej strony nie otrzymały impulsu do szybkiego rozwoju, z drugiej zaś uniknęły większych pożóg i zniszczeń wojennych. Stosunkowo najsilniejszy rozwój tych terenów nastąpił w XIX wieku, kiedy siedziba gminy znajdowała się w Rogozinie. Częściowo wiązać to należy z osadnictwem niemieckim, zwłaszcza w okolicach Białkowa, Boryszewa i Rogozina.

Pod Ciółkowem 22 stycznia 1863 roku doszło do pierwszej w tym rejonie Mazowsza zwycięskiej dla powstańców potyczki z oddziałem carskim. Grupą powstańczą dowodził Aleksander Rogaliński. Podczas bitwy poległ carski dowódca oddziału płk. Kozlaninow oraz wielu kozaków.
Przemiany gospodarcze końca XIX wieku zmieniły wygląd miejscowej wsi, zaś kilka folwarków należało do przodujących na Mazowszu Płockim. Ślady po nich ocalały w postaci dworów i mocno przetrzebionych parków.

Silnym piętnem zaznaczyła się na losach mieszkańców gminy Radzanowo budowa wielkiej rafinerii oraz zakładów petrochemicznych w Płocku, które dały zatrudnienie także części tutejszej ludności.

Gminę Radzanowo powołano do życia 1 stycznia 1972 roku w wyniku reformy administracyjnej kraju. Gmina graniczy z m. Płockiem oraz gminami: Stara Biała, Bielsk, Staroźreby, Bulkowo, Bodzanów i Słupno.

Okolice Radzanowa związane są z życiem i działalnością wielu zasłużonych rodów mazowieckich sięgających swymi korzeniami średniowiecznych Prawdziców, Grzymalitów i Boleściców - dumy rycerstwa polskiego.

Radzanowo - gniazdo rodziny Radzanowskich, która wydała wiele osób pełniących ważne urzędy w dawnej Polsce, było w rękach Niszczyckich, Kossobudzkich, Noskowskich, wreszcie Krasińskich, Lasockich, a od 1840 roku należało do Floriana Kobylińskiego - generała, prezesa Komisji Województwa Płockiego. Córka generała Marcjanna wyszła za mąż za Stefana Hołyńskiego, przyjaciela Juliusza Słowackiego. Hołyński wspólnie z wieszczem odbył podróż na Bliski Wschód. Poeta zadedykował mu „Anhellego . Tablice epitafijne Kobylińskiego i Hołyńskich znajdują się w radzanowskim kościele.

Gniazdem rodowym Woźnickich były Woźniki, które zresztą należały później m.in. do Pomianowskich, Kleniewskich, Rycharskich, Męcińskich, a w początkach XX w. do Schreiberów. Z Woźnickich pochodzili wysocy urzędnicy czasów Królestwa Polskiego - Michał, senator-kasztelan i Hilary -senator, radca stanu.

Ciółkowo w zaraniach dziejów należące do Jastrzębców, z których wywodzili się Ciołkowscy, znalazło się następnie w rękach Kleniewskich, by w ub. stuleciu często zmieniać właścicieli: Szamelów, Jędrzejewiczów, Leszczyńskich, Blumbergów, Zdziarskich, zaś w naszym stuleciu należeć (od 1906 r.) do Przybojewskich i (1931 r.) Ruszczyńskich.

Stara wieś Męczenino posiada przeszłość związaną z kasztelanem brzesko-litewskim Józefem Szczytt-Niemirowiczem (koniec XVIII w.). W 1817 roku objął tamtejsze dobra Tadeusz Matuszewicz, minister skarbu Księstwa Warszawskiego, później Królestwa Polskiego. Jeden z jego przodków Marcin (1714-1773) był autorem pamiętników „Diariusz życia mego ile pamiętać mogę... , był autorem pamiętników z epoki króla Augusta III Sasa. W początkach XX w. Ciółkowo należało do Chamskich, później Waśniewskich.

Z Radzanowa pochodził urodzony w pocz. XIX wieku Jankiel Gutstadt, założyciel i właściciel pierwszej księgarni w Łodzi. W 1860 r. liczyła ona około 900 książek.

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl