poprzednim miesiącu październik 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 39 1 2 3
week 40 4 5 6 7 8 9 10
week 41 11 12 13 14 15 16 17
week 42 18 19 20 21 22 23 24
week 43 25 26 27 28 29 30 31
domofony


Parafia Woźniki

Proboszcz: Krzysztof Jędrzejewski

Odpust:
Matki Bożej Bolesnej – 15.09 (łączony z dożynkami parafialnymi)
Św. Michała Archanioła – 29 września

Msze Święte:
W niedziele: 900, 1130, 1500
W dni powszednie: 1600 (okres zimowy), 1800 (okres letni)

Kontakt:
Telefon do kancelarii parafialnej: (024) 263 40 67
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http://www.wozniki.parafialnastrona.pl


Historia parafii Woźniki

Wieś Woźniki (Wozniky, Vosznyky, Vosniky) powstała, być może, jeszcze we wczesnym średniowieczu jaku osada służebna (otaczające Płock osady służebne o charakterystycznych nazwach, np. Konary, Tokary Sady, Gąsiory, Winiary zamieszkiwane były przez książęcą służbę i dostarczały pałacowi określone materiały, co zapisało się w nazwie; mają one bardzo dawny rodowody) dostarczająca dworowi koni pociągowych (stpol. woźniki) i woźniców. Parafia Woźniki mogła powstać w pierwszej połowie XIV wieku z fundacji Woźnickich herbu Ciołek, panów Woźnik i Ciołkawa - do XIX wieku oni mieli głos w sprawie obsady probostwa. Prawdopodobnie w 1330 proboszcz woźnicki pobierał dziesięciny ze Staroźreb i Zagroby. Kościół jest wzmiankowany w 1446 z okazji sporu rozsadzonego przed bp. płockim Pawłem Giżyckim. Inne akta pochodzą z 1461.

W 1548 budując nowy, drewniany kościół odnowiono fundację świątyni. Dalsze odnowienia miały miejsce w 1600 i 1780. Ciekawe, że wspomina się (1609) o podwójnym wezwaniu: Św. Andrzeja Apostoła i św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy (męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa, z Azji Mniejszej, bardzo popularna, pamiątka obecnie 20 lipca).

W protokole z wizytacji przeprowadzonej z polecenia bp. Michała J. Poniatowskiego 27 kwietnia 1776 mówi się o 12 wsiach wchodzących w skład parafii: „Woźniki, Łąniewo, Cierniewo, Przedpełce Włosty, Przedpełce Kiełbasy, Przedpełce Wodzowska, Przedpełce Kościołki. Opatowiec, Ciołkowo Wielkie, Ciołkowe Małe, Ślepkowo, Glinno. Parafia graniczyła wówczas z parafiami: blichowską, radzanowską, ciachcińską, zagrobską, staroźrebską. Parafia liczyła 602 osoby. Przecinały ją dwa potoki: pierwszy Mołtawa (Mutawa) - większy i drugi o nazwie Kramarka, wpadający do pierwszego w okolicach Woźnik. Obydwa wylewały na wiosnę, „czyniąc trudność ludziom idącym do kościoła.

Drewniany   kościół  „staroświeckiej budowy „ pod wezwaniem  Św.  Małgorzaty obchodził odpust 13 lipca a dzień poświecenia w pierwszą niedzielę października. Mniejsze odpusty obchodzono: l listopada (nabożeństwo czterdziestogodzinne), 30 listopada (św. Andrzeja) i w piątek przed Niedzielą Palmową (Matki Bożej Bolesnej). Wyposażony bym między innymi w 6 ołtarzy (główny ze Zwiastowaniem i św. Małgorzatą, dalej Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, św. Andrzeja, św. Anny, Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Trójcy Świętej, jeden konfesjonał, chrzcielnicę, 6-głosoweorgany, 3 stare mszały, 3 kielichy, srebrną monstrancję, puszkę, 13 ornatów, 3 kapy. Przy kościele znajdował się cmentarz, nowa dzwonnica, zabudowania plebani w nienajlepszym stanie, domy organisty i kościelnego.

Proboszcz w kazaniach ,,ks. Skargi zażywa. Traktuje, jak z ewangelii materia wypada, stosując mowę do zbrzydzenia słuchaczowi grzechów i występków a zachęcania do pokuty i cnót świętych”. Niedzielne nabożeństwo z Mszą Św. i katechizacją trwało ok. 3 godzin a popołudniu śpiewano nieszpory.
Wizytacja wspomina osiadłą tu szlachtę: Woźnickich (dziedziców samych Woźnik i fundatorów kościoła), Kleniewskich, Ciołkowskich, Męcińskich, Stępkowskich, Łuniewskich.

W parafii nie było żadnej szkoły ani nauczycieli, nie było też szpitala. „ W tej parafii z łaski Pana Boga nie masz żadnych występnych ludzi Boga publicznie obrażających lub zgorszeniem żyjących ani w gniewach, nienawiściach między sobą zostających lub jakie gusła, zabobony czyniących. Wszyscy, co należy do zbawienia, zachowania przykazań boskich i kościelnych są nauczeni”- pisał wizytator. „Żadne nie dzieją się występki i nieprzyzwoitości na ten czas”.
41 lat później (1817) kościół był już „w stanie bardzo złym: w dachu, w belkach, w ścianach spróchniały i zupełnie upadkiem grożący”. Zmienił się też zasób paramentów liturgicznych. Było 694 parafian zamieszkałych w 95 domach.

Rok później stary kościół, jako nie nadający się do remontu rozebrano a nowy pobudowano w 1819 z fundacji Michała Woźnickiego. Ta nowa świątynia otrzymała też nowy tytuł: św. Michała Archanioła.

W 1858 papież bł. Pius IX nadał kościołowi w Woźnikach odpust zupełny z okazji świąt św. Michała i Matki Bożej Bolesnej. Pod koniec XIX wieku (1893) dobudowano zakrystię a w 1910 dach pokryto blachą.
 

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl