poprzednim miesiącu wrzesień 2022 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 35 1 2 3 4
week 36 5 6 7 8 9 10 11
week 37 12 13 14 15 16 17 18
week 38 19 20 21 22 23 24 25
week 39 26 27 28 29 30
domofony


Parafia Woźniki

Proboszcz: Krzysztof Jędrzejewski

Odpust:
Matki Bożej Bolesnej – 15.09 (łączony z dożynkami parafialnymi)
Św. Michała Archanioła – 29 września

Msze Święte:
W niedziele: 900, 1130, 1500
W dni powszednie: 1600 (okres zimowy), 1800 (okres letni)

Kontakt:
Telefon do kancelarii parafialnej: (024) 263 40 67
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http://www.wozniki.parafialnastrona.pl


Historia parafii Woźniki

Wieś Woźniki (Wozniky, Vosznyky, Vosniky) powstała, być może, jeszcze we wczesnym średniowieczu jaku osada służebna (otaczające Płock osady służebne o charakterystycznych nazwach, np. Konary, Tokary Sady, Gąsiory, Winiary zamieszkiwane były przez książęcą służbę i dostarczały pałacowi określone materiały, co zapisało się w nazwie; mają one bardzo dawny rodowody) dostarczająca dworowi koni pociągowych (stpol. woźniki) i woźniców. Parafia Woźniki mogła powstać w pierwszej połowie XIV wieku z fundacji Woźnickich herbu Ciołek, panów Woźnik i Ciołkawa - do XIX wieku oni mieli głos w sprawie obsady probostwa. Prawdopodobnie w 1330 proboszcz woźnicki pobierał dziesięciny ze Staroźreb i Zagroby. Kościół jest wzmiankowany w 1446 z okazji sporu rozsadzonego przed bp. płockim Pawłem Giżyckim. Inne akta pochodzą z 1461.

W 1548 budując nowy, drewniany kościół odnowiono fundację świątyni. Dalsze odnowienia miały miejsce w 1600 i 1780. Ciekawe, że wspomina się (1609) o podwójnym wezwaniu: Św. Andrzeja Apostoła i św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy (męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa, z Azji Mniejszej, bardzo popularna, pamiątka obecnie 20 lipca).

W protokole z wizytacji przeprowadzonej z polecenia bp. Michała J. Poniatowskiego 27 kwietnia 1776 mówi się o 12 wsiach wchodzących w skład parafii: „Woźniki, Łąniewo, Cierniewo, Przedpełce Włosty, Przedpełce Kiełbasy, Przedpełce Wodzowska, Przedpełce Kościołki. Opatowiec, Ciołkowo Wielkie, Ciołkowe Małe, Ślepkowo, Glinno. Parafia graniczyła wówczas z parafiami: blichowską, radzanowską, ciachcińską, zagrobską, staroźrebską. Parafia liczyła 602 osoby. Przecinały ją dwa potoki: pierwszy Mołtawa (Mutawa) - większy i drugi o nazwie Kramarka, wpadający do pierwszego w okolicach Woźnik. Obydwa wylewały na wiosnę, „czyniąc trudność ludziom idącym do kościoła.

Drewniany   kościół  „staroświeckiej budowy „ pod wezwaniem  Św.  Małgorzaty obchodził odpust 13 lipca a dzień poświecenia w pierwszą niedzielę października. Mniejsze odpusty obchodzono: l listopada (nabożeństwo czterdziestogodzinne), 30 listopada (św. Andrzeja) i w piątek przed Niedzielą Palmową (Matki Bożej Bolesnej). Wyposażony bym między innymi w 6 ołtarzy (główny ze Zwiastowaniem i św. Małgorzatą, dalej Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, św. Andrzeja, św. Anny, Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Trójcy Świętej, jeden konfesjonał, chrzcielnicę, 6-głosoweorgany, 3 stare mszały, 3 kielichy, srebrną monstrancję, puszkę, 13 ornatów, 3 kapy. Przy kościele znajdował się cmentarz, nowa dzwonnica, zabudowania plebani w nienajlepszym stanie, domy organisty i kościelnego.

Proboszcz w kazaniach ,,ks. Skargi zażywa. Traktuje, jak z ewangelii materia wypada, stosując mowę do zbrzydzenia słuchaczowi grzechów i występków a zachęcania do pokuty i cnót świętych”. Niedzielne nabożeństwo z Mszą Św. i katechizacją trwało ok. 3 godzin a popołudniu śpiewano nieszpory.
Wizytacja wspomina osiadłą tu szlachtę: Woźnickich (dziedziców samych Woźnik i fundatorów kościoła), Kleniewskich, Ciołkowskich, Męcińskich, Stępkowskich, Łuniewskich.

W parafii nie było żadnej szkoły ani nauczycieli, nie było też szpitala. „ W tej parafii z łaski Pana Boga nie masz żadnych występnych ludzi Boga publicznie obrażających lub zgorszeniem żyjących ani w gniewach, nienawiściach między sobą zostających lub jakie gusła, zabobony czyniących. Wszyscy, co należy do zbawienia, zachowania przykazań boskich i kościelnych są nauczeni”- pisał wizytator. „Żadne nie dzieją się występki i nieprzyzwoitości na ten czas”.
41 lat później (1817) kościół był już „w stanie bardzo złym: w dachu, w belkach, w ścianach spróchniały i zupełnie upadkiem grożący”. Zmienił się też zasób paramentów liturgicznych. Było 694 parafian zamieszkałych w 95 domach.

Rok później stary kościół, jako nie nadający się do remontu rozebrano a nowy pobudowano w 1819 z fundacji Michała Woźnickiego. Ta nowa świątynia otrzymała też nowy tytuł: św. Michała Archanioła.

W 1858 papież bł. Pius IX nadał kościołowi w Woźnikach odpust zupełny z okazji świąt św. Michała i Matki Bożej Bolesnej. Pod koniec XIX wieku (1893) dobudowano zakrystię a w 1910 dach pokryto blachą.
 

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl