Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości oferując pomoc w formie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych.
POMOCY SPOŁECZNEJ UDZIELA SIĘ OSOBOM I RODZINOM W SZCZEGÓLNOŚCI Z POWODU:
PRAWO DO ŚWIADCZEŃ PIENIĘŻNYCH Z POMOCY SPOŁECZNEJ PRZYSŁUGUJE:
Prawo do świadczeń przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej, przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z w/w okoliczności.
W systemie pomocy społecznej przez rodzinę rozumie się osoby spokrewnione i nie spokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, przez osobę samotnie gospodarującą natomiast rozumie się osobę prowadzącą jednoosobowe gospodarstwo domowe.
Osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń.
ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE:
Zasiłek stały
Jest to świadczenie obligatoryjne (obowiązkowe) przysługujące na podstawie art. 37 ustawy o pomocy społecznej osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnym do pracy, spełniającym kryterium, dochodowe i stanowi uzupełnienie dochodu tych osób do kryterium ustawowego.
Zasiłek stały ustala się w wysokości:
Kwota zasiłku nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.
Całkowita niezdolność do pracy oznacza:
Osoba niezdolna do pracy z tytułu wieku to osoba w wieku poprodukcyjnym.
Zasiłek okresowy
Świadczenie przysługuje na podstawie art. 38 ustawy o pomoc społecznej i adresowane jest do osób i rodzin bez dochodów lub o dochodach niższych niż ustawowe kryterium oraz zasobach pieniężnych nie wystarczających na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, zwłaszcza ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego.
Zasiłek okresowy ustala się:
Kwota tak ustalonego zasiłku okresowego nie może być niższa niż 50% różnicy między:
Okres na jaki przyznane zostanie to świadczenie, ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy. Wypłata zasiłku jest zadaniem własnym gminy, dotowanym z budżetu państwa.
Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy
Jest to świadczenie fakultatywne przyznawane na podstawie art. 39 ustawy o pomocy społecznej na zaspokojenie niezbędnej potrzeby życiowej, a w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.
Osobom bezdomnym i innym osobom nieposiadającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń zdrowotnych może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.
Specjalny zasiłek celowy
Jest świadczeniem przysługującym na podstawie art. 41 ustawy o pomocy społecznej i może być przyznane w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium ustawowe - w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny.
ŚWIADCZENIA NIEPIENIĘŻNE:
ŚWIADCZENIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ SĄ UDZIELANE NA WNIOSEK:
Pomoc społeczna może być udzielona z urzędu.
Sytuacja osobista, rodzinna, dochodowa i majątkowa osoby lub rodziny ubiegającej się o świadczenia z pomocy społecznej ustalana jest na podstawie wywiadu środowiskowego i przedłożonych dokumentów:
Załączniki do pobrania:
1/ Wniosek o udzielenie pomocy.
2/ Oświadczenie majątkowe.
3/ Oświadczenie o dochodach.
4/ Zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia.
5/ Zaświadczenie lekarskie.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 - Podprogram 2019
SPRAWY Z ZAKRESU POMOCY SPOŁECZNEJ DLA MIESZKAŃCÓW
GMINY PROWADZĄ:
Miejscowości: Radzanowo, Radzanowo – Dębniki, Radzanowo – Lasocin, Szczytno, Chełstowo, Ciółkowo, Ciółkówko, Meczenino, Ślepkowo Królewskie, Ślepkowo Szlacheckie.
|
Miejscowości: Białkowo, Chomętowo, Brochocin, Brochoinek, Kostrogaj, Nowe Boryszewo, Stare Boryszewo, Rogozino. Specjalista pracy socjalnej Marzena Gałecka |
Miejscowości: Czerniewo, Dżwierzno, Juryszewo, Kosino, Łoniewo, Stróżewko, Śniegocin, Trębin, Wodzymin, Woźniki, Woźniki – Paklewy, Wólka.
Pracownik socjalny Małgorzata Grabarczyk |
Tel. do pracowników działu 24 369 50 24
![]() |
Urząd Gminy Radzanowoul. Płocka 3209-451 Radzanowo
Link do strony miejscowości: Rogozino.eu |
Kontakte-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka tel. (24) 369 50 10 fax. (24) 369 50 11 |
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo | Projekt i wykonanie: HEDEA.pl |